Atatürk’ün Cadillac’ı 5 Yıl Sonra Anıtkabir’e Döndü

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 1935 model Cadillac’ı 5 yıllık restorasyonun ardından Anıtkabir’e döndü. 2018’de başlayan restorasyonu Antika Otomobil Federasyonu üstlendi.

Anıtkabir Müze Komutanlığına teslim edilen otomobil, 23 Nisan Kulesi’nde sergilenmeye başlandı.

Antika Otomobil Federasyonu tarafından üstlenilen Cadillac marka limuzinin Temmuz 2018’de başlayan restorasyon çalışması, yaklaşık 5 yılın ardından tamamlandı.

Anıtkabir bünyesinde bulunan ve Atatürk’ün kullandığı 3 makam otomobilinin restorasyon süreci 2012’de başladı. Anıtkabir Bakım Onarım ve Restorasyon Kurulunun aldığı kararla otomobiller Antika Otomobil Federasyonu atölyelerinde restore edildi.

İş Bankası tarafından hediye edilen Cadillac marka otomobil, 1936-1938 arasında Mustafa Kemal Atatürk tarafından makam aracı olarak kullanıldı.

Atatürk’ün vefatının ardından, vasiyetinde yer almaması nedeniyle kız kardeşi Makbule Atadan’a teslim edilen otomobil, Atadan’ın 1956 yılında vefatı üzerine 1959 ‘da Anıtkabir Müdürlüğüne teslim edildi.

2018 yılında başlayan restorasyon çalışmalarında aslına uygun olarak restore edilen otomobilin eksik parçaları ve krom aksamları Amerika Birleşik Devletleri’nden temin edildi. İç döşemesi ise aslına uygun olarak yeniden üretildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir