Avrupa’da En Çok Hangi Ülke, Hangi Sektörde Çalışan Arıyor?

Avrupa’da işçi açığı uzun süredir konuşulurken, yurt dışında çalışmak isteyenlerin de ‘Hangi ülkelerde iş bulabilirim?’ sorusu akıllarını kurcalıyor. Sayı olarak bakıldığında Avrupa’da en çok işçi arayan ülke Almanya oluyor.

Kaynak: https://tr.euronews.com/2023/10/04/av…

Avrupa’da iş açığı yani işçi ihtiyacı 2022 yılında rekor kırarken, hemen hemen tüm ülkelerde açık iş pozisyonları Almanya’da ise zirveye çıkıyor.

Almanya’da 2023’ün ikinci çeyreğinde 934 bin iş açığı olurken, aynı dönemde Türkiye’de de bu sayı 331 bin oldu. 

AB İstatistik Ofisi Eurostat verilerine göre, yıllık bazda AB’nin iş gücü açığı oranı yüzde 2,9 olurken, son yıllardaki en yüksek oran olarak hesaplanıyor.

Çeyreklik olarak bakıldığında 2022’nin ikinci çeyreğinde yüzde 3 olan oran, pandemi sonrası düşüşe geçmiş ve bu oran 2023’ün ilk çeyreğinde yüzde 2,7 olmuştu. Euro bölgesinde de yüzde 2,9 olarak hesaplandı.

İş açığı oranı yani ‘job vacancy’, daha kolay anlaşılması için ‘eleman açığı’, ‘işçi açığı’ veya ‘iş açığı’ olarak ifade ediliyor.

Eurostat’a göre, iş açığı, ‘ücret ödemek şartıyla yeni açılmış bir pozisyon, henüz istihdam edilmemiş bir iş veya yakın zamanda boşalacak bir pozisyon’ diye tanımlanıyor. Açık iş oranı da açık iş sayısıyla çalışan sayısının toplamına oranı demek oluyor.

İşgücü/İş Açığı ya da Açık İş oranı hangi ülkede daha yüksek?

2023 yılı ikinci çeyreğinde iş gücü açığı oranının en yüksek olduğu ülke yüzde 4,7 ile Hollanda olurken, yüzde 4,6 ile Belçika ve yüzde 4,4 ile Avusturya onu izliyor.

Açık iş oranının en düşük olduğu ülkeler de yüzde 0,8 ile Bulgaristan ve Romanya’da olarak görülürken, yüzde 0,9 ile Polonya ve İspanya da ardından geliyor.

İş gücü açığı oranı Almanya’da yüzde 4,1 olurken, Fransa’da yüzde 2,3 olarak hesaplanıyor.

Orana sayı olarak bakıldığında Almanya açık ara zirvede yer alırken, Türkiye’de açık iş sayısı 331 bin, Hollanda’da 250 bin, Avusturya’da da 116 bin, Belçika’da 112 bin olarak görülüyor. AB ülkelerinin çoğunda açık iş ilanı sayısı 50 bin seviyesinin altında yer alıyor.

Online iş ilanlarına bakıldığında en çok aranan 10 meslekten en yükseği yüzde 3,1 ile yazılım geliştiriciler oluyor.

Yüzde 2,9 ile ikinci sırada mağaza satış asistanları, yüzde 2,8 ile sistem analistleri en çok aranan elemanlar oluyor.

Ardından yüzde 2,6 yük taşıma ve mühendislik geliyor.

İmalat işçileri, muhasebe, araştırma ve geliştirme müdürleri ardından geliyor.

İdari ve yönetici sekreterlerle, reklam ve pazarlama uzmanları da en çok aranan çalışanlar olarak ilk 10’a giriyor. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x