Emel Korkmaz: Sezen Aksu’nun ziyareti güç verdi

Anıl Mert Özsoy – Burak Karaman

HATAY – Gezi Parkı eylemleri sırasında polis ve siviller tarafından darp edilişinin ardından hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz, yaşananların ardından memleketleri Hatay’da Ali İsmail Korkmaz Vakfı’nı (ALİKEV) kurdu. ALİKEV sayesinde Korkmaz ailesi, üniversiteli öğrenciler için burs kampanyaları gerçekleştirdi. 6 Şubat’ta Maraş merkezli iki depremin ardından en çok etkilenen şehirlerin başında gelen Hatay’da vakıf binası yıkıldı. Ali İsmail Korkmaz’ın kuzeni İsmail Korkmaz ve eşi de yaşamını yitirdi.

Sürdürdüğü hukuk ve dayanışma mücadelesiyle tanınan Emel Korkmaz, depremin ardından yıkılan vakıf binasını yeniden inşa edeceklerini ifade etti. Korkmaz, depremzedelerin yaşadıklarını Cumartesi Anneleri’nin yaşadıklarına benzetirken, çok sayıda insanın hala enkaz altında yakınlarının cansız bedenini aradığını dile getirdi.

Birçok sanatçının, sivil toplum kuruluşunun ve kamu görevlilerin bölgeye geldiğini ve vakıfla ilgili bilgi aldığını sözlerine ekleyen Korkmaz son olarak evlerine ziyarete gelen sanatçı Sezen Aksu’nun, kendilerine moral ve güç verdiğini aktardı.

Korkmaz depremin ilk günlerini felaket olarak nitelendirirken, şehirdeki yıkımı görmeleriyle birlikte gerçeği anladıklarını söyledi:

“Depremin ilk günü felaket yaşadık. Kıyamet gibiydi. Depremde yeğenim İsmail’in binası çöktü. İsmail, Ali İsmail’e çok benzeyen bir çocuktu. Bütün gençler enkaza koştular. Felaketi gördüler ve ‘Hatay bitmiş’ dediler. Merkezde yıkılmayan yer kalmamıştı ve gerçeği öğrendik. Canımız yanıyor, canlarımız gitti. İlk günden beri bunu söylüyorum: Deprem öldürmedi insanları… 50 yıllık evler yıkılmadı, bir senelik binalar yıkıldı. Sağlıksız, rant uğruna yapılan binalar çocuklarımıza mezar oldu. Deprem olmadan önce evinin önünden her geçişimizde iyi ki İsmail bu evi aldı dediğimiz yer mezar oldu yavruma… Eşi 8.5 aylık hamileydi, kendi gemi kaptanıydı, depremden on gün önce gemiden gelmişti. Eşinin doğumu için buradaydı ama maalesef evlatlarını kucaklarına alamadan kaybettik.”

‘SEZEN AKSU’NUN ZİYARETİ GÜÇ VERDİ’

“Ali İsmail’in odasındaki eşyalar ilk depremde devrilmişti. 6.4’lük depremden sonra ise yurt dışından getirdiği kupalar, plaketler yerlere düştü. Eve geçmeye bile cesaret edemiyoruz. Evimiz büyük hasar aldı; bütün çocukluğumuz, anılarımız gitti” ifadelerini kullanan Korkmaz, Ali İsmail Korkmaz Vakfı (ALİKEV) binasının yıkıldığını ve ilerleyen günlerde yeniden inşa etmek üzere harekete geçeceklerini söyledi:

“Vakıf binası yıkıldı, enkazlar kaldırıldığında yeniden inşa edeceğiz. Cenazesi bulunamayan daha çok canlarımız var. Burada yaşananları Cumartesi Anneleri’ne benzetiyorum. Onlar da kaç senedir kayıplarını arıyor. Burada da insanlar enkazlarda aynı bekleyişte.”

Sanatçı Sezen Aksu’nun ziyaret ettiğini ve vakıfla ilgili bilgi aldığını aktaran Korkmaz, “Çok içten çok samimiydi…Torunuma küpesini ve tabletini hediye etti. Diğer çocuklara da tablet göndereceğini söyledi” dedi.

ALİ İSMAİL KORKMAZ’IN ŞAPKASI…

Ali İsmail Korkmaz’ın odasından şapkasını aldıklarını belirten Korkmaz son olarak şunları söyledi:

“Anadolu Üniversitesinde okurken aldığı şapka… Babası çok değer veriyor bu şapkaya, ‘çerçeveletip asacağım’ dedi. Evden getirdi, buraya astı, gözünün önünde dursun diye… Hala Eskişehir’den gelmesini bekliyorum. İnsanlar bu felakette Ali İsmail’in hatırına bizleri aradı…”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir