İflas için sırada hangi banka var? Ünlü ekonomist açıkladı…

2008 Lehman Brothers’ın çöküşünü tahmin eden Wall Street uzmanı Robert Kiyosaki, Silikon Vadisi Bankası’nın ve Signature Bank’ın iflasının ardından Credit Suisse’in bir sonraki batacak banka olabileceğini belirtti.

“Sorun tahvil piyasası ve benim tahminime göre gidecek bir sonraki banka Credit Suisse, çünkü tahvil piyasası çöküyor” diyen Kiyosaki, “ABD doları şu anda dünyadaki hegemonyasını kaybediyor. Bu yüzden, bunun daha fazlasını basacaklar… Bu şeyin batmasını engellemeye çalışıyorlar” ifadelerine yer verdi.

Katıldığı konferansta konuşan Kiyosaki, borsadan daha büyük olan tahvil piyasasının artık sorun olduğunu ve çöküyor olmasının birçok yatırımcı için sinir bozucu olduğunu söyledi.

CREDIT SUİSSE İÇİN RİSKLER ARTIYOR

Öte yandan Merkezi Zürih’te bulunan dünyanın en büyük yedinci yatırım bankası Credit Suisse’in iflasa karşı sigortalama maliyeti (CDS) bankanın kuruluşundan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Banka da kendisinin ‘maddi bir zayıflığı’ olduğunu kabul etti.

Credit Suisse’in kredi risk primi

Ancak CEO Ulrich Koerner bugün yaptığı açıklamada, “SVB’nin yarattığı risklere maruz kalma  olasılığımız yüksek değil” dedi. Koerner, Credit Suisse’in ABD’de SVB’den daha yüksek düzeyde denetlendiğini belirtti ve ‘her türlü faiz riskine karşı muhafazakar bir şekilde konumlandığı’ konusunda ısrar etti.

ŞİRKET KRİZLERLE BOĞUŞUYORDU

Uzun süredir çeşitli sorunlarla mücadele eden Credit Suisse, bilançosunu güçlendirmek için yeniden yapılandırma kapsamında, maliyetleri düşürmeye ve iş gücünü azaltmaya başlamıştı. Yeniden yapılandırma kapsamında bankanın yatırım bankacılığı kolu, CS First Boston olarak ayrılmıştı.

Banka geçen hafta perşembe günü, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun çağrısı üzerine yıllık raporunun yayımını erteleyeceğini açıklamış ve bilançosuyla ilgili kuşkulara neden olmuştu.

HİSSELER DİPTE

Dün de İsviçreli yatırım bankasının hisseleri, İsviçre borsasındaki ilk işlemlerde tarihi dip seviyeye düşmüştü. İsviçreli bankanın hisseleri dün yüzde 8’den fazla düşmüştü. Bankanın hisselerinde düşüş bugün de sürdü. Banka 2,15 frankla tarihi dip seviyesine geriledi.

ABD’li Silikon Vadisi Bankası’nın (SVB) geçen hafta iflas etmesinin ardından uygulamaya alınan düzenlemeler de bankacılık hisseleri üzerinde baskı oluşturdu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir