Masum sanılan alışkanlık üremeye engel oluyor! Saçlar yağlanıyor, cilt kuruyor

1- Saçları yağlandırır

Yeni yıkanmış saçlar, harika görünür ve güzel hissettirir ancak saçlarınızı çok sık şampuanlamak aslında onları daha yağlı hale getirmeye sebep olur. Duşta şampuanı her uyguladığınızda, saç deriniz hafifçe kurur ve deriniz bu kuruluğa tepki olarak daha fazla sebum üretir.

Saçınızı günde iki kez ya da her gün yıkama alışkanlığınız varsa saç derinize, cildinizin aşırı kurumasını önlemek için sürekli olarak daha fazla yağ üretmesi gerektiği mesajı verilir. Bu da saçlarınızın daha çabuk yağlanmasına neden olur. Sabah akşam aynı gün içinde 2 kez alınan duşta şampuan kullanmanın ilk zararı saçlarınıza olacaktır.

2- Cildi kurutur ve hassaslaştırır

Düzenli olarak duş almamak kulağa pek çok gelmese de, çok sık duş almak yarardan çok zarar verir. Duş jelleri, sabun ve sıcak su, vücudumuzdaki sağlıklı bakterileri ve uçucu yağları ciltten uzaklaştırır. Bu yağlar cildin daha uzun süre genç ve parlak kalmasına yardımcı olur. Hatta bazı dermatologlar cildin kaşınmasını ve aşırı kurumasını önlemek için duş almayı haftada iki veya üçe indirmeyi önerir.

Vücudunuzu bazı kir ve bakterilere maruz bırakmak bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve virüslerle daha etkili bir şekilde savaşmanıza yardımcı olur. Çok sık duş almak ise cildinizin mikrobiyomunu bozarak cildinizin tahriş olmasına, çatlak ve kırışıklık oluşumuna, kırmızımsı görünmesine neden olur.

3- Kepek artışına neden olur

Pek çok şampuan saçınızın parlak, hacimli ve kepeksiz görünmesini sağladığını vadeder. Ancak bunları çok sık kullanmak aslında tam tersi sonuç verir. Saçınızı aşırı yıkamak saç derinizin kaşınmasına ve tahriş olmasına neden olur. Tahriş olan saç derisinde ise kepeğe davetiye çıkarılır. Hatta bazı durumlarda saç dökülmesini bile tetikleyebildiği de biliniyor.

4- Üreme sağlığını etkiler

Özel bölgeleriniz için en iyi temizleyici saf sudur. Genital bölge temizliği için parfümlü sabun ve jeller kullanmak bölgenin sağlıklı pH seviyesini etkiler. Bu da bakteriyel dengesizliğe, tahrişe neden olur. Hatta üreme sağlığınızı bile bu şekilde olumsuz yönde etkileyebilirsiniz. Normal sayıda duş alırken bile bu konuya dikkat etmek gerekirken günde 2 kez şampuan ve jellerle alınan duşun vücudunuzda yaratacağı etkileri bir kez daha düşünün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x