Piyasalar ABD’den gelecek perakende satış verisini bekliyor

Investing.com – ABD’de haftanın son önemli verisi perakende satışlar, bugün TSİ 15.30’da açıklanacak.

Ne bekleniyor?

ABD perakende satışları hem enflasyon hem de büyüme hesaplamasında kullanılan önemli bir veri. Perakende satışlardaki değişim sektörde yer alan firmaların siparişlerinin durumunu ve tüketicinin alma isteğini gösterir.

2023’ün ilk ayında perakende satışlar (revizyon dahil) %3,2 oranında artarak aylık bazda son bir yılın en iyi performansını gösterdi.

Şubat ayında satışlar, Ocak ayına göre %0,4 oranında azaldı.

Perakende satışların içinde yer alan otomobil satışları, yüksek tutarlı bir harcama kalemi olduğu için veri ölçümünde büyük değişkenliğe neden olabiliyor. Bu sebeple otomobil satışlarının hariç tutulduğu çekirdek perakende satışlar verisi de yatırımcılar tarafından ayrıca izleniyor.

Ocak ayında aylık %2,4 oranında artarak yine son bir yılın en hızlı çıkışını gösteren çekirdek perakende satışlar, Şubat’ta %0,1 oranında azalma gösterdi.

Mart beklentileri şöyle:

Perakende satışlarda aylık %0,4 ve çekirdek kalemde de aylık %0,3 oranında azalma bekleniyor.

ÜFE ve TÜFE düştü

ABD’de tüketici enflasyonu manşette son ayda %0,1 oranında düşük artış gösterirken gıda ve enerji hariç çekirdek kalemde ise %0,4 artış yaşadı. Dikkat çeken düşüş ise üretici enflasyonunda görüldü. Hem manşet hem de çekirdek enflasyonda beklenenden fazla düşüş oldu.

Veri öncesi dolar nasıl fiyatlanıyor?

Bu hafta açıklanan verilerin ABD ekonomisinde yavaşlama beklentilerini artırması ve ayrıca Fed’in faiz artışını yakında tamamlayacağı düşüncesini de güçlendirmesiyle dolar endeksi 101,0 seviyesi altına indi. Bugün en düşük 10,80 seviyesini gören seviye, son saatte 100,88’den geçiyor.

Yazar: Necdet Erginsoy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir