Son Dakika! ABD Yıllık Enflasyon Verisi Açıklandı! Şubat 2023

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), yıllık enflasyon oranını yüzde 6,0 ve aylık enflasyon oranını yüzde 0,4 olarak açıkladı.

Küresel ekonomideki çalkantılı dönemin önemli aktörlerinden olan ABD, son aldığı faiz kararları ile birlikte enflasyonu şekillendirmeye çalışıyor. Bu faiz kararı neticesinde, Şubat 2023 enflasyon beklentileri yıllık bazda yüzde 6,0 seviyesinde olurken, aylık beklenti ise, yüzde 0,4 seviyesi işaret edildi. Ayrıca ABD, Ocak yıllık enflasyon oranını yüzde 6,4 ve Ocak aylık enflasyon oranını yüzde 0,5 olarak açıklamıştı.

Tüm bu süreçlerin ardından ABD’de, Şubat 2023 yıllık enflasyon oranı yüzde 6,0 ve aylık enflasyon oranı yüzde 0,4 oldu.

ABD Enflasyon Verileri

ABD, enflasyonun keskin bir şekilde düşürülmesi için faiz kararına sadık kalacağının mesajını vermişti. Ancak bankaların çöküşü ve bankalardan etkilenen binlerce müşterinin durumu, birçok iddiayı ortaya çıkardı. Bu iddialardan birisi, ABD’nin faiz artışını durduracağı yönünde olmuştu.

Diğer taraftan Fed, faiz artışına devam edeceğinin ancak bu artışın yavaş bir şekilde ilerleyeceğinin sinyallerini veriyor. Fed tarafında, küresel piyasaların toparlanması ve enflasyon oranlarının keskin bir düşüş yaşaması amacıyla, baskın bir anlayış devam ettiriliyor.

Son yaşanan banka iflasları, resesyon korkuları ve finans sektörlerindeki aksamalar göz önüne aldığında, enflasyonun düşmesine yönelik hamle değişikliği yapılabileceği de masada yer alıyor. ABD’deki karışık gündem ışığında açıklanan enflasyon verilerinde, Şubat yıllık enflasyon oranı yüzde 6,0 olurken, Şubat aylık enflasyon oranı yüzde 0,4 oldu. Enflasyon oranları, beklentiler ışığında gelmiş oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir