Son dakika… Erdoğan’dan Akşener’e yeni tehdit: Kiminle uğraşacağını çok iyi bilmen lazım

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elazığ’da Afet Konutları Temel Atma Töreni’nde konuşuyor.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Artık ortasına doğru yaklaştığımız pek çok müjdeyi içinde barındıran Kadir Gecesi ve ardından gelecek bayramın heyecanını şimdiden yaşamaya başladığımız Ramazan ayınızı tebrik ediyorum. 

Ramazan da bitiyor, insan hayatı da bitiyor. 6 Şubat depremlerinde kaybettiğimiz 50 binin üzerindeki vatandaşlarımızın her birine Allah’tan rahmet diliyorum, onlar bizim şehitlerimiz ve peygamberimize komşu.

Türkiye, maalesef, potansiyel olarak deprem, sel, heyelan, kuraklık ile pek çok afete açık. Kendimizi afetlere karşı hazırlamamız lazım, örnekler burada. Bir afet yaşadık mı, Elazığ’da yaşadık, ardından bu güzel eserleri inşa ettik mi, ihya ettik mi?

TOKİ’yle 1,2 milyon kentsel dönüşüm projeleriyle 3,3 milyon insanımızı güvenli evlere taşıdık ve evlerimizi felaketlere karşı dirençli hale getirdik. Bu işler hem vakit alıyor hem de ciddi kaynak gerektiriyor. 

Daha önceki afetler, sınırlı bir alanda gerçekleştiği için yaralar hızlı sarıldı, ancak, 6 Şubat depremleri 14 milyona yakın insanı etkilediği ve 500 kilometreye yakın alanı etkilemesiyle bize bir şeyi bir kez daha hatırlattı, afetler bizim hazırlanmamızı beklemiyor.

Bir yandan afetin izlerini silmeli bir yandan da yeni afetlere hazırlanmalıyız, Cumhur İttifakı buna hazır. Bugün atacağımız temeller ve vereceğimiz anahtarlar, bu yol haritasının bir özetidir. Bin 164 konutun anahtarını hak sahiplerine veriyoruz. 

Evlerine kavuşan tüm vatandaşlarımıza yeni yuvalarının hayırlı olmasını diliyorum. 650 bin konutun 7 bin 452’si Elazığ’da, 505’in temeli bugün atılıyor. 67 bin 50 konut ve köy evinin yapım süreci başladı ve 31 bin 63’ünün de temelini atmış oluyoruz. Amacımız, 1 yıl içinde 319 bin konut ve köy evini hak sahiplerine vererek deprem bölgesindeki illeri ayağa kaldırmak. 

Gözlerinize bakıyorum, sizler şimdiden 14 Mayıs’ı okuyorsunuz. Toplanıp dağılanlarla değil, söz verip yapanlarla beraberiz. Proje yapamayanlar temel atamazlar. Zemin+3 veya 4 katlı olarak inşa edeceğim konutları her türlü düzenlemesiyle yeni mahalle yeni ilçeler gibi tasarlıyor, kadim yerleri de kültürel ve tarihi ihtiyaçlarına uygun ihya ediyoruz. Elazığ’da 29 bin 418 konut yaptık. Durmadık ya, Bay Bay Kemal, senin ömründe kaç konut var acaba, senin belediyelerin kaç konut yaptı? İzmir’de, Antalya’da, Muğla’da ne yaptılar? Sadece laf, biz yaptık biz. 

Hem yapımı devam eden konutları, hem deprem hem de İlk Evim projesinde konut ve arsaları teslim edeceğiz. Bu ülkede yapılan her işe karşı çıkmayı, engel olmayı maharet sanan bir kesim var, kimdi bu, CHP.

Her konuda bu kesimin şirretçe yürüttüğü kampanyalara maruz kaldık. Vaktimizin bir kısmını iş yapmaya mecburen bir kısmını da bu işlerin önünü tıkamaya çalışanlara ayırdık. Marmaray’da önümüzü kesmeye çalıştılar, şu anda, tüm halka hizmet ediyor. Denizin altından böyle bir raylı sistemi biz gerçekleştirdik mi? Avrasya Tüneli’ni, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü yaptık mı? Şimdi de Kanal İstanbul’un önünü kesmek istiyorlar, Bay Bay Kemal kesemeyeceksin. 

İstanbul Havalimanı, Şehir Hastaneleri, şimdi de en son TOGG ile ilgili tartışmalar var. Deprem bölgesindeki temeli atılan hastaneyi dahi değersizleştirmeye çalışanları milletime havale ediyorum. Sadece İstanbul’da Çam Sakura, Pakize Hanım gibi hastaneler zamanla yarıştığımız hastaneler oldu. 

Hanımefendi, senin aklın bu işlere ermez. Biz ne zaman papatya çayı içebiliriz, size de rezene tavsiye ederiz. 

Bunlar ne kadar kısa sürede hastane yapabileceğimizi anlayamaz. Bay Bay Kemal, sahra hastanesi dedi, çadır kurmuşlar. İhtiyaç duyulan her hastaneyi de kamu binalarını da 1 yıl içinde faaliyete geçirmek için size sözümüz var, bunu da yapacağız. Yeter ki birliğimize sahip çıkalım, yapılanları inkar edip, terör örgütünü eteğine yapışıp, emperyalistlerden medet umanlara rağmen bunu yapacağız. Bay Bay Kemal’e Kandil’den selam geliyor. Yürüyün bakalım, nereye kadar yürüyeceksiniz? 

Türkiye’de terör örgütlerinin çıkar örgütlerinin en çok saldırdığı parti, AK Parti’dir. Arkadaşlarımız şehit edildi, evleri ve iş yerleri taşlandı, yakıldı. Hem de tüm bunları 6’lı koalisyonun ortağı 7’nci partinin sırtını dayadığı silahlı örgüt tarafından yapıldı. 

AYRINTILAR GELİYOR…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir