Fransa kendini aştı… Sırada ikna odaları var

Fransa’daki yerel ve bölgesel radyo istasyonları ağı France Bleu’nün haberine göre, 65’i Ile-de-France bölgesinde olmak üzere 69 basketbol kulübü birkaç gün önce Fransa Basket Federasyonuna (FBF) mektup gönderdi.

Mektupta, federasyondan iç tüzükte değişikliğe giderek müsabakalarda basketbolcuların başörtüsü takabilmesine izin vermesi istendi.

Ardından Ile-de-France bölgesi “laikliğe bağlı” olduğunu belirterek, kendi bölgesindeki söz konusu basketbol kulüplerine yaptığı yardımları durdurma kararı aldı.

Ülkede Fransa Futbol Federasyonu ve FBF müsabakalarda sporcuların başörtüsüne takmasını yasaklarken, Fransa Hentbol Federasyonu izin veriyor.

Başörtüsü yasağı nedeniyle aralarında basketbolcu Salimata Sylla’nın da olduğu başörtülü basketbolcu sporcular, resmi müsabakalara katılamıyor.

Gelecek yıl Paris’te düzenlenecek olimpiyat oyunlarında Fransız sporcuların başörtüsü takması yasaklanmıştı.

İKNA ODALARI NEDİR

Öğrencilerin başörtülerini çıkarmaları için İstanbul Üniversitesinde (İÜ) kurulan “ikna odaları” 28 Şubat süreciyle özdeşleşen olaylardan biri olarak hafızalara kazındı.

İkna odalarında öğrencilere, başlarını açmaları karşılığında birçok teklif sunuldu, okula başörtüsüz gireceklerine dair taahhütname imzalatıldı ve bu sırada görüntüleri kamerayla kayıt altına alındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x