Sağlıklı olmak için yapıyoruz ama işte gerçek! 2 vitamin kanseri besliyor, tümörü büyütüyor

PEMBENAR ÖZEL

Birçok hastalığı önlemek için genellikle vitamin ve mineral takviyelerine yöneliyoruz. Hem hastalık riskini azaltmak hem de rahatsızlıkları önlemek için antioksidan özelliği olan besinleri daha çok tüketebiliriz. Ancak her koşulda değil.

YouTube’da bilgilendirici sağlık içerikleri paylaşan Dr. İbrahim Ersoy, alınan vitaminlerin sağlık için oldukça faydalı olduğunu ancak bazı hastalık koşullarında dikkat edilmesi gerektiğini bilimsel araştırmalarla destekleyerek açıkladı.

Akciğer kanseri üzerinde yapılan bilimsel bir araştırmada kanser hücrelerinin antioksidanlar sebebiyle büyüdüğü tespit edildi. Bağışıklığı güçlendiren, metabolizmayı düzenleyen ve sağlığa birçok iyileştirici etkisi bulunan antioksidanlar, bazı kanser türlerinde zararlı etkiler taşıyor.

Yapılan araştırma sonuçlarında C ve E vitaminlerindeki antioksidan özelliğin de tümörü büyüttüğü gözlemlendi. Sağlık açısından önemli faydalar sağlayan bu vitaminler normal koşullarda tüketilmesi gereken vitaminlerdir.

Ancak vücudun içerisindeki damarları besleyen antioksidan maddeler zamanla bazı kanser türlerindeki tümörlerin büyümesine neden olabiliyor. Dr. İbrahim Ersoy, vitamin söz konusu olduğunda faydalı olabileceğini düşünüp her vitamini aşırı dozda almamamız gerektiğini hatırlatıyor.

Sağlık açısından tüketimi önerilen vitaminler, ne kadar faydalı olsa da hastalık durumuna bağlı olarak çeşitli farklılıklar gösterebilir. Farklı hastalık koşullarında vitamin tüketimi ve miktarına dikkat ederek ilerlemek çok daha yararlı olur.

Farklı bir bilimsel çalışma ise çok yakın bir geçmişe, 2022 yılına ait. Yapılan çalışmada asetil sistein adı verilen antioksidanın tümörü besleyerek kanser hücrelerini büyüttüğü ortaya çıkmış.

Ersoy, antioksidan etkisi barındıran vitaminlerin gerekmediği halde yüksek dozda alımı ve takviye olarak tüketilmesinin kişilere yarardan çok zarar getirebileceğini vurguladı. Bu nedenle hiçbir şey bilinçsizce kullanılmamalı.

Birçok meyve ve sebze içerisinde bulunan ve sağlığımızı güçlendirmek için tükettiğimiz antioksidan zengini yiyeceklerin faydalı olduğunu belirten İbrahim Ersoy, takviye olarak dışarıdan alınan vitaminlere karşı tedbirli olunması gerektiğini belirtiyor.

Kanser süreciyle ilgili titiz davranılmasıçok önemli. Araştırmalarla sabit olmayan, kanıt aşamasına ulaşmayan bilgiler ise beslenme planlarına asla dahil edilmemeli.

Belirli bir denge içerisinde işleyen insan vücudunu sağlıklı kılmak için vitamin alırken bile aşırıya kaçılmaması önemli. Vücudun gerekli dengeyi sağlayabilmesi için her şeyin dengeli bir şekilde alınması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x